Search

Тепачка во бугарскиот парламент

Тензии во бугарскиот парламент доведоа до пресметка меѓу пратеничките групи на „Вазраждане“ и „Продолжување на промените – Демократска Бугарија“ (ПП-ДБ).

Во видеото од пленарната сала се гледа метежот што уследи по читањето на декларацијата на Преродба. Дел од пратениците се собрале околу собраниската говорница каде Цончо Ганев од Преродба го исплукал Јавор Божанков од ПП, пренесе БТВ.

https://fb.watch/kU6hT73QxJ/

Потоа пратениците се довикуваа на пресметка со изрази како „Што се криеш, ела, бе!“. Како што пренесе бугарската телевизија, на Манол Пејков од ПП-ДБ му ја одрале кожата на образот, а заменик од Преродба завршил со скршени очила.

„Пред речиси три години во Бугарија започнаа протести на кои учествуваа стотици илјади бугарски граѓани. На протестите се бараше оставка од тогашниот премиер Бојко Борисов и главниот обвинител Иван Гешев. Застанавме зад овие протести, како и други партии, а денес преговараат за кабинет со оние што ги нарекуваа ‘мафијаши’ долги години“, рече Искра Михаилова од Преродба.

Според неа, од записите што протекоа пред неколку дена, се покажало дека има предавници не само на сопствените зборови и гласачи, туку и на државата во целина. Михаилова побара вториот мандат да му се врати на претседателот.

Јавор Божанков од ПП-ДБ кажа дека бугарски национален интерес во овој момент е да има влада, а странски интерес е да нема.

Треба да знаете
Последни објави