Search

Познати се 26 учесници на ЛШ – другите шест ќе пристигнат преку квалификации

Со освојувањето на Лигата на Европа, Севиља во средата стана 26. клуб кој следната сезона ќе игра во елитното клупска фудбалско натпреварување во Европа – Лигата на шампионите. Останатите шест учесници во групната фаза ќе бидат познати по летните квалификации.

Во некои лиги сезоната заврши, во други брзо ќе заврши, па познати се екипите кои следната сезона ќе играат во европските купови.

Претквалификациите за пласман во Лигата на шампионите ќе започнат на 27 јуни, последното, плеј-оф коло е на 23 и 24 август, односно 29 и 30 август.

Групната фаза започнува на 19 септември.

Квалификувани тимови:

Шпанија: Барселона, Реал Мадрид, Атлетико Мадрид, Реал Сосиедад, Севиља

Италија: Наполи, Лацио, Интер, Милан

Англија: Манчестер Сити, Арсенал, Манчестер Јунајтед, Њукасл

Германија: Баерн Минхен, Борусија Дортмунд, Лајпциг, Унион Берлин

Франција: ПСЖ, Ланс

Португалија: Бенфика, Порто

Холандија: Феенорд

Шкотска: Селтик

Србија: Црвена звезда

Австрија: Салцбург

Украина: Шахтјор Донецк.

Треба да знаете
Последни објави