Search

Вилијамс нов тренер на Детроит за рекордни 12 милиони долари по сезона

 Американскиот кошаркарски тренер Монти Вилијамс ќе седне на клупата на НБА лигашот Детроит, откако неодамна доби отказ во Феникс по елиминацијата во разигрувањето за шампионската титула, објавија денеска локалните медиуми.

Вилијамс, според истите извори, се согласил на договор вреден 72 милиони долари за шест години, што воедно е рекорден износ во историјата на НБА лигата.

Изминатите четири сезони, 51-годишниот Вилијамс седеше на клупата на Феникс и го предводеше тимот од Аризона во големото финале во 2021 година во кое загуби од Милвоки.

Сменет од должноста во Феникс беше на 13 мај оваа година по елиминацијата од Денвер (2-4) во полуфиналето на Западната конференција во НБА лигата.

Вилијамс лани беше прогласен за најдобар тренер во најсилната кошаркарска лига во светот.

Овој договор ќе го направи Вилијамс најплатен тренер во НБА врз основа на неговата просечна годишна вредност од 12 милиони долари годишно. Тренерот на Сан Антонио Спарс, Грег Попович, беше најплатениот тренер во лигата претходно со просечна годишна плата од 11,5 милиони долари.

Тренерот на годината во НБА за 2022 година, исто така, има големи стимулативни знаци вградени во неговиот договор. Новиот договор на Вилијамс би можел да достигне осум години и 100 милиони долари врз основа на тимските опции и стимулации, што би можело да го задржи во Детроит во текот на сезоната 2030-31 во НБА.

Треба да знаете
Последни објави