Search

Мурињо: Само во Тотенхем не успеав да се поврзам со клубот

Жозе Мурињо, со Рома ќе се бори за трофејот во Лига Европа. Противник на Рома на 31. мај, во Будимпешта ќе и биде Севилја. Лани, Мурињо до Рома победи во Конференциската лига.

Интересно, секаде каде што работел Мурињо освојувал трофеи (Порто, Челси, Интер, Реал Мадрид, Манчестер јунајтед) исклучок е Тотенхем. Со овој клуб се раздели неколку дена пред финалето во ФА купот.

„Тотенхем е единствениот клуб со кој немам блиски односи. Веројатно затоа што стадионот беше празен за време на Ковид пандемијата и затоа што претседателот Леви не ми дозволи да ги доведам играчите што ги сакам. Да ми дозволеже можеби ќе играв некое финале и ќе освоев некој трофеј“, изјави Мурињо.

Мурињо во тренерската кариера освоил 26 трофеи, шест од нив се во европските купови.

Треба да знаете
Последни објави