Search

Уапсен арачиновец, се заканувал дека ќе го убие градоначалникот на општината

На 23.05.2023 полициски службеници од СВР Скопје го лишиле од слобода Р.А. (69) од с.Арачиново постапувајќи по претходна пријава од Ридван Ибраими, градоначалник на општина Арачиново.

Тој пријавил во СВР Скопје дека, додека тој не бил присутен во општинската зграда, Р.А. пред други присутни лица упатувал закани по животот на градоначалникот, а во врска со предмет за доделување на користење на земјиште.

По документирање на случајот ќе биде поднесена кривична пријава за кривично дело „Загрозување на сигурноста” по член 144 став 4 од КЗ на РСМ.

Ова не е прв пат Ибраими да биде дел од билтенот на МВР. Тој во октомври лани беше истепан од неколку лица.

Треба да знаете
Последни објави