Search

Се обеси познат српски јутјубер- автор популарниот канал Unauthorized Servicer

Познатиот јутјубер Мирко Рашиќ (33) денеска е пронајден мртов во сала во Сурчин, а неговото тело го пронашол неговиот колегаќ

Мирко Рашиќ беше еден од најпознатите и најпопуларните белградски автомеханичари, автор во Србија и регионот на популарниот канал на YouTube Unauthorized Servicer.

Како што неофицијално е потврдено за „Блиц“, Јутјуберот се самоубил со бесење. Телото на Рашиќ без знаци на живот го пронашол колега од компанијата. Рашиќ се обесил со јаже од метална греда, конструкцијата на салата. Рашиќ пред околу еден месец се свршил.

Марко Рашиќ, кој беше првиот автомеханичар на Јутјуб, изјави дека со овој занает се сретнал уште на рана возраст благодарение на неговиот татко, а потоа активно почнал да се занимава на 16-годишна возраст. Имал свој сервис кој го отворил на 27 години, бидејќи по завршувањето на факултетот сепак решил да се врати на механиката.

Рашиќ пред три години за „Блиц“ објасни како решил на стандардните алатки да додаде камера за снимање и да стане „Неовластен сервисер“.

-Се започна пред неколку години, кога сакав да им покажам на клиентите видео материјал и слики од нивната поправка на автомобилот. Прво на Инстаграм и Фејсбук, а потоа решив да го започнам мојот канал на YouTube. Идејата настана кога активно ги следев социјалните мрежи и сфатив дека занаетот всушност не е застапен на нив – рекол тогаш Рашиќ, а не бил свесен за својата популарност.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Mirko Rašić (@neovlasceniserviser)

Неговото несебично споделување на професионално знаење и начин на интерпретација на мрежите привлече голем број ентузијасти на механиката и автомобилите за многу краток временски период.

Мирко рано утринава, непосредно пред трагичниот настан, околу 5 часот на својот Инстаграм профил објави фотографија од цртаниот филм „Сите кучиња одат во рајот“ и ја цитираше истоимената песна на раперот Струка.

„Седам во собата со твојата крв на рацете, се трудам да не ги слушам тие сенишни шепоти, седам во сенките и чадот ми се лизга од усните, ѓаволот ме влече за ракав до работ на лудилото. Слушам дека сте видени, закотвени на обвинителна клупа, се упативте кон рајот, но завршивте во чистилиштето! Велат – не сте добри за царството небесно, дека нема место таму… Не ми се верува дека дојде крајот, но како и да е, сите кучиња одат во рајот“.

 

Треба да знаете
Последни објави