Search

Ердоган најави 45 отсто зголемување на платите за 700.000 вработени во јавниот сектор

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган подели различни форми на социјална помош на почетокот на годината, пред катастрофалниот земјотрес, а во вторникот го направи последниот чекор: најави зголемување на платите за 45 отсто за 700.000 вработени во јавниот сектор. Како што пренесува Anadolu Agency, турскиот претседател најави, како да нема избори во недела, дека „уште во јули“ ќе преземе подготвителни чекори за зголемување на минималните плати на државните службеници, како и на пензиите.

Турските медиуми кои се под контрола на власта се однесуваат како да нема вистинска опозиција, онаа составена од шест партии обединети зад претседателската кандидатура на Кемал Киличдароглу. Но, тие ќе ги стават операциите против забранетата Курдистанска работничка партија (ПКК) во насловите за да продолжат да го убедуваат турскиот електорат дека Киличдароглу е поврзан со терористичката организација. Не е, но кој се грижи за точноста на податоците кога живееме во свет на алтернативни факти.

Ердоган ја радикализираше кампањата користејќи го класичниот модел на сите автократи (Орбан, Путин, ги има и во Хрватска), напад врз ЛГБТИК заедницата, се со цел да се мобилизира конзервативното гласачко тело.

Зашто, колку и да се обидува Anadolu Agency да ја прикаже ситуацијата со добри наслови како „Турските акции скокнаа во средата“ (растот е 0,18%) или „Стапката на невработеност е стабилна на 10%“, главна изборна тема ќе биде економијата. Турција трпи висока инфлација (46,8% минатиот месец) заедно со силен пад на лирата, националната валута, што беше надополнето со последиците од катастрофалниот земјотрес.

Последните анкети покажуваат дека и покрај се, Ердоган добро се држи, не беше особено оштетен од очајната реакција на владата по катастрофалниот земјотрес, а се повеќе се сигнализира дека новиот претседател ќе биде избран дури во вториот круг. на 28 мај. Одлучувачка улога во парламентот веројатно ќе има ХДП, партија која влече корени од курдската заедница, но собра помали партии, леви и зелени опции, бидејќи ниту владејачката ниту опозициската коалиција нема да можат да формираат влада сама по себе.

Треба да знаете
Последни објави