Search

Русија го казни Гугл за „ЛГБТ пропаганда“ и „лажни информации“

 Руски суд денеска го казни Гугл со 3 милиони рубљи (38.600 долари) затоа што не отстранил видеа на Јутјуб за кои се вели дека промовираат „ЛГБТ пропаганда“ и „лажни информации“ за руската воена кампања во Украина. Москва наметна десетици казни за западните технолошки компании во текот на изминатата година, како дел од напорите да ја зајакне контролата врз она што руските корисници на интернет го гледаат на интернет, јавија западни медиуми.

Освен што усвои строги закони за цензура веднаш по испраќањето војници во Украина, Русија исто така ги заостри своите закони минатата година против, како што го нарекува, „промоција на ЛГБТ пропаганда“.

Руските обвинители соопштија дека Гугл одбил да отстрани неколку видеа објавени на Јутјуб, вклучително и едно од блогер кој се смета за „странски агент“ од Москва, за тоа како истополовите парови ги воспитуваат децата и за ЛГБТ заедницата во Санкт Петербург.

Руската филијала на американската компанија поднесе барање за банкрот минатата година, откако властите ги замрзнаа нејзините банкарски сметки по парична казна во декември 2021 година од 7,2 милијарди рубљи (92,6 милиони долари) за, како што наведоа руските власти дека компанијата „многупати не успеала да избрише“ содржина.

Треба да знаете
Последни објави