Search

Врховниот суд на Пакистан нареди ослободување на поранешниот премиер Кан

 Врховниот суд на Пакистан одлучи дека апсењето на поранешниот премиер Имран Кан е незаконско и нареди негово итно ослободување, пренесе ДПА повикувајќи се на локалните медиуми.

Тројца судии во главниот град Исламабад ја сослушуваат петицијата на Кан против неговото апсење во вторникот, под обвинение за мито.

Но, Врховниот суд го советуваше Кан да соработува со истражната агенција која ги истражува обвиненијата против него. 

Треба да знаете
Последни објави