Search

(Видео) Медиумите го умреа, а полицијата во Србија го упаси таткото на убиецот Урош

Според српските медиуми полицијата при претресот во домот на Радиша Блажиќ, таткото на убиецот Урош, пронашла цел арсенал на оружје. На поранешниот припадник на војската на Србија, Радиша му е одредена мерка притвор во траење од 48 часа. 

Татко на Урош (21) е уапсен со цел да се утврдат фактите поврзани со потеклото на оружјето со кое неговиот син извршил низа кривични дела – уби 8, а рани 14 лица.

Припадници на српско МВР го привеле Р.Б. кој сторил кривично дело недозволено изработување, држење, носење и тргување со оружје и распрскувачки материи.

Со претрес на стан и други простории што ги користел пријавениот во околината на Младеновац, полицијата пронашла и одзела две воени дозволи за пушка карабина со оптика и револвер, пиштол со две рамки, две оптики за ловечка пушка, револвер , неколку стотици парчиња муниција од различен калибар, како и рачно изработен уред со можност за активирање.

Предвидената затворска казна за ова дело е од две до 12 години.

Медиумите пред неколку дена објавија дека овој човек починал од срцев удар, по масакрот кој го направил неговиот син.

Треба да знаете
Последни објави