Астон Вила ја продолжи победничката серија, сопрена низата од пет победи на Њукасл

Фудбалерите на Астон Вила продолжуваат со извонредните настапи по доаѓањето на Унаи Емери.

Екипата од Бирмингем денеска во 31. коло од Премиер лигата на домашен терен го совлада Њукасл со 3:0 и дојде на шестата позиција со шест бода помалку, но и натпревар повеќе од денешниот ривал кој е третопласиран.

„Џуџињата“ играат одлично, на осум натпревари немаат пораз во Премиер лигата, а денеска ја забележаа петтата победа во низа во ова натпреварување. Последниот пораз Вила го доживеа на 18 февруари од Арсенал кога беше 4:2.
Од друга страна, Њукасл, кој ја има најдобрата одбрана во лигата со 24 примени гола, денеска ја прекина серијата од пет последователни победи во Премиер лигата.

Клубот од Бирмингем поведе со 1-0 со погодокот на Ремзи уште во 11. минута од натпреварот. Откако со овој резултат се замина на полувреме погодоко за 2-0 беше дело на Воткинс во 64. минута. Три минути порано истиот фудбалер постигна гол, но тој му беше поништен поради офсајд. Конечните 3-0 ги постави токму Воткинс во 84. минута.