Search

Габриел Ескобар утре доаѓа во  посета на Тирана

Специјалниот пратеник на Соединетите американски држави за Западен Балкан, Габриел Ескобар, утре ќе допатува во официјална посета на Албанија.

Според медиумите тој ќе престојува од 11 до 13 месецов а посетата се случува во пресрет на изборната кампања за локалните избори што ќе се одржат на 14 мај.

Утре попладне Ескобар  ќе оствари средба со претседателот на државата Бајрам Бегај, а потоа и со премиерот Еди Рама

Следниот ден планирани се средби со опозицијата , со вршителот на должноста претседател на опозициска  Демократска партија, Енкелејд Алибеај,  пратениците Газмент Барди и Јорида Табаку,  како  и со лидерот  на опозициската Партијата на слободата, Илир Мета.

Последен пат Ескобар ја посети Тирана во април минатата година заедно со помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања, Карен Донфрид.

Треба да знаете
Последни објави