Search

ГОГ ја доби данската битка, за во првото четврт-финале во кое налета на Барса!

Во бурно осминафинале, ГОГ го совлада Алборг со 32:24, надминувајќи ја негативата од два гола (28:30) од првиот меч за пласман во четврт-финалето на ракометната Лигата на шампиони на ЕХФ.

Во своето прво четврт-финале во историјата за клубот од малиот дански град Гудме, со 1.000 жители, ќе играат со европскиот гигант и актуелен шампион Барселона.

ГОГ не го испуштија водството во текот на целиот меч, правејќи +4 на полувреме 15:11, а бидејќи им беше потребен триумф од само три гола разлика за пласман, не им дозволија на ривалите да се вратат во бурното второ полувреме. Симон Питлик беше убедливо најдобриот играч на ГОГ со 8 гола, додека Вернсдорф додаде 7.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 1/8 ФИНАЛЕ
Веспрем – Пик Сегед 38:33 (17:16), прв меч 36:23, вкупно 74:55
ГОГ – Алборг 32:24 (15:11), прв меч 28:30, вкупно 60:54

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 1/4 ФИНАЛЕ
Кјелце – Веспрем
Магдебург – Висла Плоцк
Барселона – ГОГ
Пари Сен-Жермен – Кил

Треба да знаете
Последни објави