Search

(Видео) Македонски фудбалер и соиграчите спречиле поголема катастрофа во верижниот судир во Србија

Македонскиот фудбалер Мартин Мирчевски заедно со своите соиграчи Горан Антониќ, Јосип Чалушиќ, Ненад Филиповиќ и Ифет Ѓаковац се нашол на местото на верижниот судир на 12 возила во Србија и спречиле да дојде до поголема катастрофа.

Како што пренесуваат српските медиуми, младите мажи во бел автомобил го снимале невремето и го сведочеле на верижниот судир, но останале присебни. Бргу го поместиле автомобилот и ги предупредиле другите возачи да закочат бидејќи од правот што се кренал не се гледало ништо на патот.

На видеото објавено на социјалните мрежи се гледа како фудбалерите ги стопираат автомобилите викајќи: „Кочи, кочи, кочи!“
Фудбалерите на ТСЦ од Бачка Топола детаљно раскажаа што се случувало на патот.

„Се враќавме од тренинг кога во близина на Суботица од силината на ветрот се крена облак прашина од почвата покрај патот, кој беше толку густ што, иако ја намаливме брзината, за малку не учествувавме во судирот. Низ тој облак прашина се обидовме да се пробиеме до другата страна на патот кога камионот налета на еден од автомобилите на средината на патот. Потоа, за да се тргнеме од патот, се спуштивме во каналот до него и се упативме на другата страна до дел каде што видливоста беше добра, од каде што забележавме дека се приближуваат други автомобили и дека не се ни свесни дека пред нив имало судир. Излеговме од автомобилот и почнавме да ги запираме по што повикавме брза помош, противпожарна единица и полиција. Се вративме на местото на несреќата и ги прашавме луѓето дали се добро и им кажавме дека набргу ќе пристигне брзата помош“, рече капитенот на ТСЦ, Горан Антониќ.

Шест патници се префрлени во Општата болница во Суботица, но ниту еден од учесниците во оваа сообраќајна несреќа не добил потешки повреди.

Треба да знаете
Последни објави