Search

Во Перу запленети 2,3 тони кокаин

Перуанската полиција запленила 2,3 тони кокаин во складиште во најголемиот залив во Перу, Ел Калао, во близина на главниот град Лима.

Како што соопштија локалните власти, вредноста на запленетата дрога изнесува најмалку 20 милиони долари.

Дестинацијата на таа пратка била Турција, а товарот бил лажно пријавен како керамички плочки.

Кокаинот бил прицврстен за гумени листови за да личи на керамички плочки и бил ставен во дрвени кутии во бродски контејнер.

Претставник на локалната полиција соопшти дека тоа е првиот евидентиран случај дестинацијата на дрогата од Перуанскиот залив да е Турција.

– Обично внимаваме на пратките што одат со брод до Белгија, Холандија, Шпанија и Франција, додаде тој.

Треба да знаете
Последни објави