Search

Османи: Никогаш нема да престанеме да бараме злосторниците да бидат изведени пред лицето на правдата

Претседателката на Косово Вјоса Османи, денеска од селото Велика Круша во општина Ораховац порача дека воените злосторства никогаш не застаруваат и дека Косово нема да престане да бара сторителите да бидат изведени пред лицето на правдата и да се открие судбината на интелектуалецот Укшин Хоти, како и другите исчезнати лица од тоа село.

На настанот по повод злосторството извршено врз жителите на тоа село пред 24 години, Османи, оддавајќи им почит на жртвите на злосторството, рече дека „раните од 26 март 1999 година се се уште свежи“ и дека судбината на Хоти не е расветлена. повеќе од 20 години.

– Тоа е судбината на 64-те жители на Велика Круша кои сè уште се појавуваат на списоците на насилно исчезнатите. Воените злосторства никогаш не застаруваат, исто како и геноцидот што имаше за цел да го истреби албанскиот народ, рече таа.

Косовската претседателка повтори дека „денес и засекогаш“ нема да престанат да бараат сторителите да бидат изведени пред лицето на правдата.

– Никогаш не треба да молчиме или да се откажеме бидејќи веруваме дека човечкиот дух на демократскиот свет нема да молчи во потрагата по правда за невините жртви, рече Османи.

Таа додаде дека иако Косово се стреми кон мир, нема да престане да го чува споменот на „злосторствата извршени од Србија на Косово“, пренесува Бета.

„Косово водеше праведна и ослободителна војна, а Србија изврши геноцид врз нашиот народ. Велика Круша е една од најстрашните приказни на нашата војна, но за жал приказната се уште не е завршена. Ни треба работа за жителите на Велика Круша и за сите граѓаните на Косово да најдат мир „Никогаш нема да го заборавиме минатото, но се обидуваме да го трансформираме во можности за идните генерации“, нагласи таа.

Според податоците на меѓународните организации кои се занимаваат со човекови права, во селото Велика Круша во еден ден биле убиени 241 лице, главно мажи на возраст од 10 до 70 години.

Косовскиот премиер Албин Курти утрово го посети селото Велика Круша и положи цвеќе на споменикот на жртвите од тоа злосторство. 

Треба да знаете
Последни објави