Search

(Видео) Екстремни турбуленции на лет до Португалија – има повредени, храната е расфрлана насекаде

Силни турбуленции пред неколку дена предизвикале хаос на летот од Ангола до Португалија, при што има најмалку десет повредени лица.

Видеата и фотографии направени од патниците во авионот покажуваат како оброците, послужавниците и пластичниот прибор за јадење е расфрлан на подот во леталото, за време на летот од Луанда до Лисабон.

Дамки од храна и пијалоци може да се видат низ целата кабина.

Медиумите во Португалија објавија дека најмалку десет лица, вклучително и двајца членови на екипажот, се повредени на летот „Хај Флај“ со кој управува ТААГ Ангола ерлајнс.

„Ангола ерлајнс“ се правда дека неповолните атмосферски услови ги предизвикале турбуленциите, кои наводно почнале додека авионот летал над Демократска Република Конго.

На осум патници им била потребна лекарска помош, а на еден од повредените помош му укажал лекар кој бил во авионот.

Во соопштението на авиопревозникот се наведува дека екипа на итната помош и медицински тим биле испратени на аеродромот во Лисабон, каде што авионот слетал во 20.37 часот, седум часа и 18 минути по полетувањето.

Португалските медиуми објавија дека многу од патниците покажале симптоми на анксиозност.

Европската Унија им забрани на авионите на ТААГ да влезат во европскиот воздушен простор во јули 2007 година поради безбедносни причини.

Забраната беше целосно укината во април 2019 година, по голем број законски олеснувања низ годините.

Треба да знаете
Последни објави