Search

Шведски пратеник кој спаси бебе извадено од Морача стана херој во Црна Гора

Аднан Дибрани, шведски пратеник со потекло од Косово, во Подгорица со помош на работници од Општинското претпријатие „Зеленила“ спаси бебе кое беше извадено од реката Морача. Претходно 62-годишна жена скоклала од мостот со бебето во раце во студените води на Морача. Жената му била баба на бебето и според информациите од Подгорица не преживеала.

Дибрани во Подгорица пристигнал како дел од набљудувачката мисија на Парламентарното собрание на Советот на Европа што го следеше денот на изборите во Црна Гора и веројатно не можеше да сонува дека ќе спаси живот за време на неговата среќна задача. Тој помогна да се спаси бебето кое храбрите работници на „Зеленила“ Алдин Ибрахимовиќ, Алмир Мујак и Демај Шпејтим го извлекоа од Морача.

Благодарение на храброста, смиреноста, но и знаењето што го има како родител на три малолетни деца, Аднан ја исцеди водата од белите дробови на бебето и практично „оживеа“.

Во интервју за Побједа вели дека не верувал дека ќе успее.

– Го минував мостот и погледнав кон водата кога видов дека во реката пливаат жена и дете. Некои други момци дојдоа, слегоа до реката и го извлекоа бебето од водата, додека други повикаа брза помош. Истрчав кон нив и видов дека го држат бебето кое не дава знаци на живот. Бидејќи имам мало дете дома, знаев што да правам во вакви ситуации – изјави Аднан за Побједа.

Се плашел, вели, дека е доцна, но не се откажал.

– Им го зедов бебето и се обидов да го направам тоа што го знам, најдобро што можам. Го стиснав бебето преку стомакот и грбот, ја исцедив водата од неговите бели дробови. Кога го слушнав неговиот плач, бидејќи подоцна дознав дека е машко, се упатив кон итната медицинска помош и им го предадов бебето – изјави Аднан.

Во тие моменти навистина мислев дека е предоцна бидејќи бебето веќе неколку минути беше во вода, изјави Аднан.

-Не сакав да верувам дека е вистина…само се надевав дека бебето ќе почне да дише. И кога го слушнав неговиот плач, ми даде дополнителна енергија да успеам да го спасам – заклучува храбриот претставник, кој среќен се враќа кај своите деца, бидејќи успеал да спаси еден живот.

– Ќе ги гушнам своите деца, а во мислите се надевам дека бебето наскоро ќе биде здраво и повторно ќе биде со родителите – заклучи шведскиот пратеник.

Треба да знаете
Последни објави