Search

Бројот на загинатите во земјотресите во Турција се зголеми на 49.589

Бројот на загинати во разорните земјотреси што минатиот месец ја погодија јужна Турција се искачи на 49.589, изјави денеска турскиот потпретседател Фуат Октај.

На прес-конференцијата Октај рече дека меѓу загинатите има 6.807 странски државјани.

Турската Агенција за управување со катастрофи и вонредни состојби (АФАД) испрати 1,6 милијарди долари до провинциите погодени од земјотресите, додека 1,1 милијарди долари беа испратени од јавните институции и организации.

Земјотреси со јачина од 7,7 и 7,6 степени според Рихтеровата скала на 6 февруари погодија 11 турски провинции – Адана, Адијаман, Дијарбакир, Елазиг, Хатај, Газиантеп, Кахраманмарас, Килис, Малатија, Османије и Шанлиурфа.

Повеќе од 13,5 милиони луѓе во Турција беа погодени од разорните земјотреси, јави Анадолија.

Треба да знаете
Последни објави