Search

Нова посета на Ескобар во Белград и Приштина пред средбата во Охрид

Специјалниот претставник на Соединетите Американски Држави за Западен Балкан, Габриел Ескобар, денеска во Белград се сретна со претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Според агендата, Ескобар ќе имна средба и со премиерката на Србија, Ана Брнабиќ.

Ескобар пристигна во Белград пред средбата на лидерите на Србија и Косово закажана за 18 март во Охрид. На оваа средба во Македонија на која Жозеп Борел и Мирослав Лајчек ќе имаат најпрво поединечни разговори со Вучиќ и Курти, а потоа сите ќе седнат на заедничка маса „очи в очи“ да го договорат анексот на предлогот од Европската унија за нормализација на односите меѓу Косово и Србија, со кој ќе биде утврдена динамиката за спроведувањето на истиот.

Ескобар беше дел од европско-американскиот тим дипломати кои во јануари ги посетија Косово и Србија во напорите да се изнајде решение за нормализација на односите. По Белград, Ескобар пред новата рунда преговри во Охрид ќе ја посети и Приштина.

Треба да знаете
Последни објави