Најлудиот меч сезонава- Клиперси три пати загубија добиен натпревар

Кошаркарите на Сакраменто и Лос Анџелес Клиперс одиграа меч за паметење! Кралевите славеа со 176:175 по две продолженија благодарение на неверојатната завршница на натпреварот.

Ова е воедно и втор највисок резултат во историјата на НБА, бидејќи на прво место се уште Пистонс и Нагетс, кои во 1983 година постигнаа 370 поени (186:184), но играа меч со едно продолжение повеќе од Клиперс и Кингс. .

Веќе во првата четвртина на семафорот стоеше 40:40! Истиот ритам продолжи до полувремето, кога Клиперси водеа со 80:76.
Ништо помалку ефикасен беше и третиот дел од играта, а тимот од Лос Анџелес во последниот дел влезе со големи 117:108. На 4 минути до крајот на натпреварот се чинеше дека Клиперси рутински ќе го приведат мечот кон крајот. Водеа со 145:133 и го имаа натпреварот во свои раце. Го имаше, па го испушти. Регуларниот дел од натпреварот заврши 153:153.

Го отвори тимот од Л.А. и првото продолжение одлично, имаше плус 6, потоа повторно застана и му дозволи на ривалот да се врати. Како да не можеа да ја завршат работата и да победат.

Слично беше и во второто продолжение. На 1,57 до крајот, семафорот покажа 175:169 за Клиперс. Следеше неверојатна серија од 7:0 за водство на кралевите, а по промашувањето на Батум за три поени и триумф во најлудиот меч сезонава.

Кави Ленард постигна 44 поени, Пол Џорџ стигна до трипл-дабл од 34 поени и по 10 скока и асистенции, Норман Пауел додаде 24, Батум 19, а Расел Вестбрук 17. И сето тоа не беше доволно за Клиперси да слават.

На другата страна беа Малик Монк со 45 поени, Де Арон Фокс со 42 поени и 12 скока, Домантас Сабонис (20 поени, 10 асистенции, 6 скокови).