Search

Силен ветер и снег предизвикаа хаос на патиштата во Баварија

Снегот и силниот ветер денеска доведоа до отежнати услови за сообраќај на патиштата во јужна Германија, а полицијата во Долна Баварија пријави речиси 100 инциденти.

Поради силниот ветер паднаа дрвја, а многу возачи завршија во канали покрај патот, соопштија од итните служби, со предупредување за поледица.

Германската метеоролошка служба предвиде силни ветрови, снежни наноси и обилни снежни врнежи во источна Баварија и Баварските Алпи.

На Алпите над 1.000 метри надморска височина би можело да падне меѓу 20 и 40 сантиметри снег, објави Германската метеоролошка служба, а слични количини врнежи се можни и над 800 метри во Баварската шума. Помали количини врнежи се очекуваат во блиското подрачје.

Треба да знаете
Последни објави