Search

Мнозинството Финци се против да се чека Шведска за заеднички влез во НАТО

Мнозинството Финци се за влез на нивната земја во НАТО без да се чека Шведска, која во моментов е блокирана од Турција, покажува денеска објавената анкета.

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во неделата за првпат стави до знаење дека турскиот парламент може да го ратификува пристапниот договор на Финска, но не и на Шведска, иако тие заедно го започнаа процесот на пристапување.

Анкетата на институтот  Талоустуткимус објавена во финскиот дневен весник Ilta-Sanomatu покажува дека 53 отсто од испитаниците сметаат дека Финска не треба да „ја чека Шведска“ доколку процесот на ратификација на нејзиното членство трае подолго поради, на пример, противењето на Турција.

Само 28 отсто сметаат дека земјата треба да ја чека Шведска за да влезат во воениот сојуз заедно, покажува анкетата спроведена помеѓу 30 јануари и 1 февруари, а во која учествувале1.021 државјанин на Финска.

Двете земји поднесоа заедничка кандидатура за членство во НАТО во мај 2022 година како одговор на руската инвазија на Украина.

Кандидатурата на Шведска и Финска, која треба да ја одобрат сите земји-членки на Алијансата, моментално е блокирана од Турција, која има забелешки дека Шведска не екстрадирала на Анкара десетици осомничени за врски со курдските „терористички“ групи и неуспешниот обид за државен удар во 2016 година.

Треба да знаете
Последни објави