Search

Најбогатиот Британец не го купи Челзи, сега сака да стане сопственик на Манчестер Јунајтед

Според информациите од Островот, најбогатиот Британец, Сер Џим Ретклиф потврдил дека сака да го купи Манчестер Јунајтед.

Компанијата „Инеос“ во сопственост на Ретклиф која е делумен сопственик и спонозр на Формул 1 тимот на Мерцедес влегле во почетен процес на преговори. Семејството, Глејзер во ноември потврди дека Манчестер Јунајтед е на продажба и тие се во потрага по нови купувачи.

Очекувањата се дека тие бараат најмалку пет милијарди фунти, а во игра за купување на клубот од „Олд Трафорд“ се инвеститори од Блискиот Исток, пред се Саудиска Арабија.

На почетокот на февруари би требало да бидат и официјално претставени кандидатите. Интересно е што Ретклиф минатото лето се обиде да го купи Челзи од Роман Абрамович, но на крајот ја загуби битката од Тод Боели кој плати 2.5 милијарди фунти и најави големи инвестиции.

Треба да знаете
Последни објави