Search

На стадионите од Бундеслигата веќе нема да се пие од чаши за една употреба

Чаши за повеќекратна употреба ќе ги пречекаат фановите на стадионите во Германија кога овој викенд ќе продолжат натпреварите од Бундеслигата.

„Како и рестораните и кафулињата кои продаваат храна и пијалаци за носење, така и операторите на стадионите сега се обврзани да нудат амбалажа за повеќекратна употреба“, објави германското министерство за животна средина.

Оваа амбалажа не смее да биде поскапа од онаа за една употреба и мора да биде со иста големина.

Седумнаесет од 18-те прволигашки клубови веќе се префрлија на чаши за повеќекратна употреба пред почетокот на сезоната во август. Тоа отсега ќе го прави и Шалке за депозит од две евра.

Пред пет години, десет клуба од Бундеслигата користеа чаши за една употреба, што создаваше „планина“ од 8,5 милиони пластични пакувања секоја година.

Треба да знаете
Последни објави