Search

Флик нема да добие отказ од германската репрезентација поради довербата на ДФБ

Селекторот на Германија, Ханс Дитер Флик, ќе ја задржи функцијата во националниот тим.

Како што објави „Sport1.de”, прашањето за оставката на 57-годишниот стручњак не се разговара и покрај елиминацијата на германската репрезентација од плејофот на Светското првенство.

Членовите на извршниот комитет на Германскиот фудбалски сојуз (ДФБ) се уште му веруваат на Флик. Селекторот е високо ценет и од многу играчи на репрезентацијата.

Се истакнува дека претседателот на ДФБ Бернд Нојендорф очекува Флик да го анализира настапот на германската репрезентација на Светското првенство во 2022 година и да даде предлози за решавање на проблемите за домашното ЕУРО 2024 година. Следната недела ќе се одржи состанок во Франкфурт на кој ќе учествуваат челниците на Флик и ДФБ.

Репрезентацијата на Германија заврши на третото место во групата Е на Светското првенство и не се пласира во осминафиналето. 

Треба да знаете
Последни објави