Search

Русија нема да работи под ограничувања на цената на нафтата

Русија нема да извезува нафта што е предмет на ограничување на цената наметната од Западот, дури и ако тоа значи намалување на производството, изјави Александар Новак, рускиот вицепремиер задолжен за енергетика.

„Работиме на механизми за забрана на употребата на инструментот за ограничување на цените, без разлика на нивото на кое е поставен, бидејќи таквото мешање може дополнително да го дестабилизира пазарот“, рече Новак.

„Русија нема да работи под ценовни ограничувања, дури и ако Москва мора да го намали производството“, нагласи тој.

Ограничувањето на цената од 60 долари за барел, идеја на Г7, има за цел да ги намали приходите на Русија од продажбата на нафта, истовремено спречувајќи го скокот на глобалните цени на нафтата откако ембаргото на ЕУ за руската сурова нафта стапува на сила на 5 декември.

Механизмот предвидува плафон од 60 долари за барел нафта што се продава на трети земји. Доколку нафтата се продава над 60 долари, ЕУ има забрана за обезбедување одредени услуги за руската нафта, вклучувајќи осигурување, финансирање и техничка помош.

Поради оваа одлука, руското производство на нафта би можело да се намали за 500 до 1 милион барели нафта дневно на почетокот на следната година, велат два извори од руската нафтена индустрија. Сепак, украинскиот претседател Володимир Зеленски во саботата рече дека ограничувањето на цената на руската нафта на 60 долари не е сериозно и тешко дека ќе ја одврати Русија од војната во Украина.

Андриј Јермак, шефот на администрацијата на Зеленски, претходно рече дека границата треба да се постави на 30 долари „за побрзо да се уништи непријателската економија“. Зеленски се пожали дека светот покажал слабост поставувајќи ја границата на 60 долари, што според него ќе го зголеми буџетот на Русија за 100 милијарди долари годишно.

„Овие пари ќе одат за дестабилизација на токму оние земји кои во моментов се обидуваат да избегнат сериозни одлуки“, рече тој.

Треба да знаете
Последни објави