Search

(Видео) Членови на Левица руинираат кафуле во Ново Лисиче, а потоа се жалат дека се жртви

Сопственикот на „Хелиум Кафе“ во Ново Лисиче, Бобан Несторовски, реагира до јавноста за немили случки од пред неколку денови, во кои биле инволвирани членови на политичката партија „Левица“.

Несторовски, во својата реакција ја образложувам целата ситуација во која се нашол, а доставува и видео материјали како доказ за случувањата.

Неговата реакција ја пренесуваме во целост.

„Јас сум сопственик на кафулето „Хелиум“ во населбата Ново Лисиче, во кое веќе неколку години луѓе од сите генерации уживаат, се забавуваат и едноставно имаат „свое катче за уживање“ во Аеродром. Вложив многу труд, љубов и енергија да го претворам во катче кое ќе биде пристојно место за дружење. Се потрудив да го уредам современо, а многу енергија потрошив во изнаоѓањето тим од млади луѓе што посветено и со љубов ќе си ја работат својата работа, секогаш со насмевка на лицето, затоа што задоволните гости се нашиот врвен приоритет.

За жал и покрај мојата посветеност, моите лични инвестиции во локалот, но и во целата околина, во нови садници и хортикултурно уредување за поубав изглед на Ново Лисиче, пред неколку дена бев мета на обиди за изнуда и напади од страна на личности кои се политички активни. Велам за жал, затоа што ниту сум член на која било политичка партија, не сакам да бидат инволиран во било каква политичка игра, а поседувам легален и чесен бизнис, кој уредно и навремено ги подмирува сите давачки кон надлежните институции и вработените.

Настанот се случи пред неколку дена кога со недолично и безобразно однесување, во локалот влегоа две лица. Од информациите кои стигнаа до мене, едниот од нив е советник во Советот на Општина Аеродром, кој заедно со брат му кој исто така е активист на политичка партија што е претставена во Советот на градот, почнаа вербално да се закануваат и да се обраќаат кон мене, персоналот и гостите. Некултурниот и дрзок однос, директните напади и физичкиот напад кон мене и мојот локал, подоцна прерасна и во навреда кон полициските службеници кои беа приморани да интервенираат против овие двајца насилници.

Треба да знаете
Последни објави