Осми ден во Катар: Ако загуби од Шпанија Германија испаѓа

Осмиот ден на Светското првенство во Катар ни ги носи натпреварите од второто коло во групите Е и Ф.

Денот ќе го отворат и затворат дуелите во Е групата. Јапонија од 11 часот ќе игра против Костарика. Самураите по победата над Германија, со нов триумф можат да си обезбедат место во мокаут фазата. Косарика ќе сака да го поправи впечатокот од првото коло кога доживеа дебакл во дуелот со Шпанија (7:0).

Белгија-Мароко од 14 часот и Хрватска-Канада од 17 часот се дуелите во Ф групата.

Белгијците не блеска против Канада но сепак остварија минимална победа. Мароко, во дуелот со Хрватска, беше подобриот тим, на крајот мораше да се задоволи со еден бод.

Канада не беше наградена за добрата игра против Белгија, па против Хрватска ќе се обиде да дојде до бодовите што ќе ги остави во игра за осминафиналето, во случај на пораз оваа селекција ќе биде елиминирана. Хрватите пак ќе се обидат да го поправат впечатокот од првата рунда, кога во 90.минута имаа само една шанса против Мароко.

Денот завршува со пресметката помеѓу поранешните светски шампиони. За Германија дуелот против Шпанија е како финале, во случај на пораз ќе им се повтори дебаклот од минатиот шампионат во Русија, кога испаднаа во групата.

Овој натпревар ќе започне во 20 часот.

Треба да знаете
Последни објави