Search

СП2022: Уругвај и Јужна Кореја ги поделија бодовите без голови

Уругвај и Јужна Кореја одиграа попладнево нерешено 0-0 во рамки на првото коло во групата Х на Светското првенство во Катар.

Двете репрезентации во првото полувреме имаа по една стопроцентна шанса за гол.

Јужнокорејскиот напаѓач Хванг за малку биеше непрецизно кон противничкиот гол во 34 минута, додека на спротивната страна топката по ударот со глава на Диего Годин ја погоди стативата во 43 минута.

Најзрелата шанса за гол во второто полувреме се случи во 89 минута коа Уругвај втор пат во натпреварот ја погоди статувата по обидот од дистанца на Федерико Валверде.

Воведното коло во групата Х ќе биде комплетирано со дуелот меѓу Португалија и Гана со почеток во 17 часот.

Треба да знаете
Последни објави