Ѓоковиќ експресно против Мусети, Алкараз го предаде дуелот против Руне

Новак Ѓоковиќ се пласираше во во полуфиналето на АТП турнирот во Париз, кој е дел од Мастерс 1000 серијата. Србинот за ривал го имаше младиот италијански тенисер Лоренцо Мусети, на кого му дозволи да освои само три гејма во целиот меч и резултатот на крајот беше 6:0, 6:3 за фаворитот.

Во првиот сет Ѓоковиќ немаше милост кон ривалот и за само 25 минути без загубен гејм поведе со 1:0 во сетови. Во вториот сет, Мусети не само што успеа да земе гејм на свој сервис, туку и прв направи брејк, па имаше предност од 2:1. Тоа беше знак Ноле повторно подобро да заигра и ги освои следните четири гејма за предност од 5:2, па победникот беше познат.

Стефанос Циципас и Томи Пол ќе го дадат противникот на Ѓоковиќ во полуфиналната фаза на турнирот во француската престолнина.

За разлика од Ѓоковиќ, првиот тенисер на АТП листата, Карлос Алкараз го предаде дуелот против Холгер Руне. Данецот одлично го почна мечот и го доби првиот сет со 6:3, а во вториот беше многу понеизвесно. Беше 6:6, што значеше дека треба да се игра тај-брејк, а тука Алкараз реши да го предаде мечот.

Младиот шпански тенисер се жалеше на болки под ребрата на левата страна и на крајот реши да го предаде мечот. До крајот на сезоната остануваат уште два важни турнири и тоа АТП финалето во Торино, како и завршниот Дејвис Куп во Малага каде Шпанија ќе игра против Хрватска во четвртфиналето.