Search

Ф1 ја одложи одлуката за буџетите на тимовите за понеделник, дали Ред бул ќе настрада?

Светската автомобилистичка федерација (ФИА) се предомисли и не ги објави податоците за ограничениот буџет на тимовите денеска, одложувајќи ја одлуката за понеделник по огромниот број на шпекулации за тоа дали Ред бул „драстично“ го надминале буџетот што може да резултира со неверојатно одземање на титулата на Макс Ферстапен од минатата сезона.

Минатогодишното ограничување на буџетот стана главна тема во Ф1, откако Мерцедес и Ферари јавно се сомневаа дека нивните ривали од Ред бул, но и Астон Мартин го надминале буџетот од 140 милиони долари. ФИА требаше да ги додели сертификатите денеска, а со одложувањето на одлуката ќе ги зголемат шпекулациите пред Јапонското ГП овој викенд.

„Анализата на финансиските извештаи претставува долг и комплексен процес кој уште трае и ќе биде завршен со објавувањето на сертификатите на 10 октомври. Финансиските регулативи се усогласени од сите натпреварувачи и сите учествуваа позитивно и соработуваа оваа година. Како што претходно објавивме, имаше значитени неосновани шпекулации околу оваа тема, и ФИА нема да дава дополнителни информации додека не заврши процесот“, се вели во објавата на ФИА.

Треба да знаете
Последни објави