Search

Американките први финалистки на СП во кошарка 

Кошаркарите на Соединетите Американски Држави се пласираа во финалето на Светското првенство во Австралија, откако денеска во првото полуфинале триумфираа убедливо над Канада со 83-43 (27-7, 18-14, 22-8, 16-14). 

Американската репрезентација лесно ја запипша 29 последователна победа на светските првенства на кои последен пат беше поразена во 2006 година од Русија. 

Од друга страна, Канада постигна најмалку поени во историјата на полуфиналните натпревари, а претходниот рекорд го држеше Јужна Кореја, која во 2002 година против Русија уфрли 53 поени. 

Противник на американските кошаркарки во финалето ќе биде победникот од второто полуфинале меѓу Австралија и Кина. 

За САД тоа ќе биде четврто финале во серија на светските првенства.

Треба да знаете
Последни објави