Search

(Видео) Ролинг стоун: „Сопранови“ најдобра серија на сите времиња

Угледното списание „Ролинг стоун“ објави листа на 100 најдобри телевизиски серии во историјата, а на првото место се најде култната „Сопранови“.

„Ролинг Стоун“ – списание со седиште во САД, посветено на музиката, политиката и популарната култура – ја објави првата листа на најдобри серии во 2016 година, а со оглед на тоа дека ниту една таква листа не може да биде конечна, сега го објавија ажурираното издание. Како и првиот пат, листата се базира на гласање на актери, продуценти, критичари и други луѓе од телевизиската индустрија.

На прво место, како и во 2016 година, се најде легендарната серија на Ејч-би-о The Sopranos („Сопранови“).

Серијата се емитуваше на оваа телевизија од 1999 до 2007 година, а нејзиниот творец Дејвид Чејс создаде дело што го промени лицето на телевизијата и го создаде ликот на бесмртен американски антихерој во мафијашкиот бос Тони Сопрано. Тој претседава со тим гангстери, кои исто така глумат оштетени сопрузи и татковци, мажи кои се обидуваат да живеат со своите убиствени тајни и мрачни сеќавања.

„Чејсовото немилосрдно мрачно испитување на Америка од почетокот на векот ги промени сите пишани и непишани правила на телевизиско раскажување уште од деновите на Gunsmoke. Едноставноста и држењето на публиката за рака повеќе не беа дел од тоа, а нарацијата и моралната сложеност станаа двигател на серијата, до незаборавната финална сцена“, велат во Rolling Stone.

На второ место е уште едно култно телевизиско семејство – Симпсонови, кое е во етерот веќе 33 години, што ја прави најдолгата ТВ-комедија во историјата. Третото место го зазеде Breaking Bad („Да станеш лош“), приказна за професорот по хемиј Волтер Вајт, кој станува господар на царство од производство на метамфетамин.

Треба да знаете
Последни објави