Search

Џошуа се согласи на борба со Фјури

Поранешниот шампион на ВБА, ИБФ и ВБО во тешка категорија, Ентони Џошуа (26-3 победи-порази) одговори на предизвикот на шампионот на ВБЦ во тешка категорија, Тајсон Фјури (32-0), кој го повика Џошуа да потпише договор за борба до 26 септември.

– Потпишувам договори многу години. Ова одложување не зависи од мене, туку од адвокатите. Ако сте ја проучувале историјата на боксот, треба да знаете дека од правна страна се треба да биде совршено. За тоа е доброто управување и добрите адвокати. Секако дека ќе го потпишам договорот, рече Џошуа во видеото објавено на каналот „Boxing Social YouTube”.

Фјури во последната борба го нокаутираше Дилијан Вајт (28-3) во шестата рунда. Мечот сеодржа на 24 април во Лондон, Велика Британија.

Џошуа загуби од Олександр Усик (20-0) на 20 август во Џеда, Саудиска Арабија.

Треба да знаете
Последни објави