Search

Чилеански тениски тренер доживотно суспендиран поради местење натпревари

Чилеанскиот тениски тренер Себастијан Ривера доби доживотна суспензија поради рекорден број прекршоци во врска со местење натпревари.

Меѓународната агенција за тениски интегритет (ITIA) соопшти дека Ривера е прогласен за виновен за 64 прекршоци во врска со местење натпревари.

Ривера, кој е поранешен тенисер со највисок ранкинг во кариерата од 705 место на АТП листата, е парично казнет со 250.000 долари.

Чилеанецот беше привремено суспендиран во јуни додека траеше истрагата.

Треба да знаете
Последни објави