Search

Формула 1 следната сезона со рекордни 24 трки

Раководството на Формула 1 го објави календарот за следната натпреварувачка 2023 сезона 2023, на кој се наоѓаат рекордни 24 трки. Нови трки во програмата се Лас Вегас, како и трката во Кина, која се враќа после три години пауза.

Календарот бил одобрен од Меѓународната автомобилска федерација (ФИА) и Советот на светскиот мото спорт.

„Рекордните 24 трки во календарот на Формула 1 за 2023 година се доказ за привлечноста на спортот на глобално ниво. Додавањето на нови трки и задржувањето на традиционалните места покажува дека ФИА добро раководи со овој спорт“, истакна претседателот на ФИА, Мохамед Бен Сулами.

Сезоната ќе почне на 5. март во Бахраин, две седмици подоцна е трката во Саудиска Арабија, а на 2. април болидите ќе бидат во Австралија. Циклусот завршува во Абу Даби на 26. ноември.

Треба да знаете
Последни објави