Search

Скариоло: Сите ги изненадивме, како што тоа го направи Лестер во 2016 или Данска во 1992

Селекторот на Шпанија, Серџио Скариоло успехот на неговата селекција го спореди со шампионските титули на Лестер во 2016 и Данска во 1992 година.

Шпанија по четврти пат стана шампион на Европа, „Црвената фурија“, во финалето на Евробаскетот беше подобра од Франција со 88:76. Италијанецот Скариоло како тренер им ги донесе на Шпанците сите четири златни медали.

„Кога сите предвидуваат дека ќе го завршите првенството на осмото место, а вие потоа ќе станете шампиони, тогаш тоа е изненадување. Се случува, тоа е спорт. Сепак, не се сеќавам дека некогаш се случило тимот на кој му предвидуваше осмото место да стане шампион. Ситуацијата што ми паѓа на памет е кога Лестер стана шампион на Премиер лигата или кога Данска го зазеде местото на Југославија на ЕП во 1992 година и на крајот стана шампион на Европа. овие подвизи можат да се споредат со нашето изненадување“, изјави Скариоло во опширното интервју за „Марка“.

Треба да знаете
Последни објави