Search

Михајловиќ незадоволен по отказот во Болоња

Српскиот фудбалски стратег Синиша Михајловиќ изјави денеска оти „не ја разбира” одлуката на раководството на Болоња да му врачи отказ по три и пол години минати на тренерското столче во италијанскиот прволигаш.

Михајловиќ беше отпуштен во вторникот, откако Болоња по воведните пет кола од новата сезона во Серија А сè уште нема победа и со ефект од три нерешени и два порази се наоѓа на 16. место.

– Никогаш не сум бил лицемер. Нема да бидам ниту овој пат. Не ја разбирам одлуката на Болоња, напиша 53-годишниот тренер во отворено писмо објавено во весникот „Газета дело спорт”.

– Како професионалец, апсолутно ја прифаќам одлуката на клубот, но сметам дека ситуацијата во екипата е апсолутно под контрола и може да се подобри. Клубот не го дели моето мислење, додаде Михајловиќ.

Поранешниот селектор на српската фудбалска репрезентација пристигна во Болоња во 2019 година, а истата година му беше дијагностицирана акутна леукемија.

– Ова беше авантура која не беше само фудбал, не беше само спорт. Никогаш нема да ги заборавам пораките на охрабрување што ги добив од нашите навивачи. Каков и да носам дрес во иднина, нема да бидам ваш противник, туку секогаш еден од вас. Често ми се случуваше да се збогувам со навивачите, играчите, клубовите, градовите, да се збогувам. Тоа е дел од кариерата на фудбалерите и тренерите, тоа се случува порано или подоцна. Спортските циклуси се такви што се раѓаат, се развиваат, даваат задоволство, понекогаш се разочарувачки и потоа неминовно завршуваат. Ништо не е вечно. Овој пат се случува да гледам на се некако со повеќе тага, рече Михајловиќ.

Српскиот тренер истакна дека не се штедел ниту кога бил во болнички кревет.

– Вашата топлина ме стопли во најтешките моменти. Се обидов да се оддолжам со целосна посветеност на дресот, не се штедев ниту кога бев на теренот ниту кога бев во болничкиот кревет. Долгогодишното страдање во Италија ме омекна, но не ме промени. Поминав низ одредени кругови, но останав Србин кој често е тврдоглав, отворен и остар, често не успевав да го изразам тоа чувство на благодарност. Можеби не знам како да се дадам. Премногу слатки зборови, не знам како да се фрлам во толку многу прегратки, но одговорив со трескавично чувство за должност, не занемарувајќи ништо во работата, исполнувајќи ја задачата до крај, дури и во најдраматични околности, да дајте им го заслуженото задоволство на навивачите на Болоња – напиша Михајловиќ.

Поранешниот тренер на Болоња, Катанија, Фиорентина, Сампдорија, Милан, Торино и неколкудневниот Спортинг од Лисабон изјави дека можел подобро на „Ренато Далари“, но дека си заминува со високо чело.

Треба да знаете
Последни објави