Атанасов погоди од слободен удар, Хајдук го испрати Славен Белупо со пет гола во мрежата

Македонскиот фудбалски интернационалец Јани Атанасов постигна гол од слободен удар во победата на сплитски Хајдук против Славен Белупо од 5:1. Атанасов доби шанса да игра на овој меч од клупата за резерви во 74 минута, а само три минути подоцна ја погоди мрежата на гостите од слободен удар. Топката која ја упати Атанасов од живиот ѕид го промени правецот на движење и заврши во голот. За Атанасов ова е втор гол сезонава во ХНЛ.

Хајдук на полувремето губеше, а резултатскиот пресврт го направи во второто полувреме. Јан Млакар измрани во 51, на 2:1 зголеми Давид Чолина во 60 минута, а во последните минути од мечот двапати во листата на стрелците се запиша Никола Калиниќ.

Со овие три бода, Хајдук сега има 12 и е на треттото место по шест одиграни средби.