Search

Возач се онесвестил зад воланот, автомобилот возел сам 25 километри

Автомобил со онесвестен возач во неделата поминал повеќе од 25 километри на автопатот пред полицијата да успее да го запре.

Автомобилот имал вклучен темпомат и систем за одржување на лента. Очигледно, рацете на возачот останале на воланот, па системот бил активен.

Инцидентот се случил на автопатот Е314 во северна Белгија. Возачите кои се движеле по автопатот забележале дека возилото „рено клио“ се движи лево-десно во сообраќајната лента и ја известиле полицијата.

Полицијата утврдила дека зад воланот има онесвестен маж и се обидела да го запре возилото.

Возачот во несвест бил пренесен во болница. Неговата здравствена состојба не е позната,пренесе Денес.рс.

Треба да знаете
Последни објави