Search

Трката за нов британски премиер понеизвесна од очекувањата, Трас во блага предност пред Сунак

Шефицата на британската дипломатија, Лиз Трас, фаворитот за наследник на Борис Џонсон на позицијата британски премиер, има многу потесна предност пред нејзиниот ривал, министерот за финансии Риши Сунак отколку што првично се мислеше, се гледа од најновата анкета за гласањето на членството на Конзервативната партија.

Трус има поддршка од 48 отсто од членовите на Конзервативната партија во споредба со 43 отсто за поранешниот министер за финансии, покажа анкетата на италијанската агенција „Техне” спроведена од 19 до 27 јули врз  807 партиски членови, јавија западните меди ми.

Тоа укажува на многу понеизвеснат6а трка отколку во претходната анкета на членовите на Конзервативната партија, спроведена од YouGov од 20 до 21 јули, која покажа дека Трас води со 24 отсто пред Сунак.

Сунак и Трус се натпреваруваат во летната турнеја низ Британија за гласовите на околу 200.000 членови на Конзервативната партија кои ќе го изберат следниот премиер, а победникот се очекува да биде објавен на 5 септември.

Треба да знаете
Последни објави