Search

Јаја Туре стана тренер во академијата на Тотенхем

Поранешниот фудбалер на Барселона и Манчестер Сити, Јаја Туре, стана тренер во академијата на Тотенхем, објавија британските медиуми.

Слична позиција се очекува да заземе и поранешниот англиски државјанин и легендата на Спурс, Џермејн Дефо.

За 39-годишниот Туре, ова нема да биде прво тренерско искуство. Од декември, тој беше советник во академијата на Тотенхем, а пред тоа бил помошник на украинскиот Олимпик Донецк и рускиот Ахмат Грозни.

Триесет и деветгодишниот Дефо, кој има 143 гола во 363 натпревари за Тотенхем, ќе ја започне својата работа во клубот следниот месец.

Треба да знаете
Последни објави