У20: Македонските кошаркари без полуфинале на ЕП, пораз од Естонија

Македонската кошаркарска репрезентација до 20 години не успеа да се пласира во полуфиналето на Европското првенство „Б” Дивизија, откако попладнево во Тбилиси загуби од Естонија со 81-59.

Естонците, кои во групната фаза имаа максимален ефект од четири победи, ја оправдаа фаворитската улога во четвртфиналната пресметка со „црвено – жолтите” и во текот на целиот натпревар го контролираа резултатот.

Избраниците на македонскиот селектор Никола Василев заминаа на полувреме со негатива од десет поени (43-33), а беа немоќни да направат резултатски пресврт во продолжението.

Репрезентацијата на Естонија континуирано ја зголемуваше предноста во третата и четвртата четвртина и на крајот со убедлив триумф над Македонија обезбеди полуфинале на ЕП во Грузија.

За македонските кошаркари на турнирот во Тбилиси преостанува да разигруваат за пласман од 5 до 8 место.