Search

Чешката експертка се огради од наводите дека другите ЕУ-земји не биле консултирани за францускиот предлог

Чешката експертка за евроинтеграции, Јана Јузова која на вчерашниот форум во организација на Институтот за европска политика крена прашина во јавноста велејќи дека Чешка и другите ЕУ-земји не биле консултирани за францускиот предлог во врска со Бугарија и Македонија, денеска на Твитер ги демантираше силните насловите кои вчера одекнаа во македонските медиуми.

Јузова објасни дека нејзините коментари не се официјален став на Чешка, бидејќи таа не е претставник на чешкото МНР.

– Сакам да разјаснам дека моите коментари беа темелени на моето долгорочно истражување и мислење како аналитичар на политики кој го следи проширувањето на ЕУ и чешката надворешна политика и тие коментари во никој случај не ја претставуваат официјалната политика на Чешка, напиша Јузова на „Твитер”.

Јузова вчера беше онлајн учесник на форумот на ЕПИ, а во своето обраќање рече дека Чешка и земји-членки се вознемирени поради францускиот предлог за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија.

– Според она што го слушнавме од чешкото МНР тие се многу вознемирени од Франција и Бугарија, а причината е што за предлогот не биле консултирани други земји-членки. Била консултирана само Бугарија, а останатите земји биле оставени во темнина, рече Јузова.

Треба да знаете
Последни објави