Search

Умар Нурмгомедов останува непоразен, покажа дека е „достоен“ за своето презиме

Умар Нурмагомедов повторно покажа дека е „достоен“ за своето презиме со својата најдоминантна победа во 15 меча, доминирајќи против Нејт Манес за победа на поени.

Откако влезе во октагонот во Лас Вегас зад својот славен братучед Хабиб, кој следната недела ќе влезе во Куќата на славните на УФЦ, Умар упати дури 161 удари, доминирајќи во мечот во бантам категорија, и упатувајќи еден од најдобрите удари со нога оваа година во УФЦ.

Сепак, неговата најголема сила беше борењето, со кое доминираше во втората и третата рунда, кога имаше речиси 11 минути контрола на борбата за да стигне до победа со 30:27, 30:26, 30:25.

„Не беше лесно, тој е цврсто момче. Но, утре да ми кажат да се борам за појасот, јас сум подготвен. Еден ден ќе станам шампион“, изјави Умар по мечот.

Треба да знаете
Последни објави