Search

Де Јонг не сака да ја напушти Барселона поради Манчестер јунајтед

Играчот од средниот ред на Барселона, Френки де Јонг не сака да го напушти каталонскиот клуб и да се пресели во Англија. Манчестер јунајтед е активно заинтересиран за холандскиот фудбалер.

Според „Cadena SER” Каталонците се принудени да го продадат Де Јонг за да ја подобрат финансиската состојба. Цената на играчот е 80 милиони евра.

Претходно беше објавено дека англискиот клуб се надева дека Барселона ќе ја намали цената на фудбалерот. Самиот играч не даде согласност за трансферот.

Де Јонг минатата сезона забележа 46 настапи за Барселона, постигнува четири гола и пет асистенции.

Актуелниот договор на Де Јонг со Барселона е со важност до 30 јуни 2026 година.

Треба да знаете
Последни објави