Search

Фудбалерките на Љуботен против австриски Сент Полтен во Лигата на шампиони

Македонскиот фудбалски шампион во женска конкуренција Љуботен ќе игра против Сент Полтен од Австрија на стартот од квалификациите за пласман во групната фаза на Лигата на шампиони, одлучи денешната жрепка во седиштето на УЕФА во Нион.

Вкупно 42 екипи се поделени во 15. квалификациски групи, а пласман во 2. квалификациско коло ќе обезбедат само првопласираните.

Македонскиот првак, кој е дебитант во Лигата на шампиони и има најнизок рејтинг, е во групата 9 во која полуфиналните двојки на 18 август се Сент Полтен – Љуботен и бугарски Локомотив Стара Загора против Динамо БСУПЦ од Белорусија.

Финалните на превари се на програмата на 21 август.

Треба да знаете
Последни објави