Search

Барселона на пенали победи во Лигата на шампионите, историски резултат, Киелце не успеа да ги запре Шпанците

Ракометарите на Барселона ја одбранија титулата во Лигата на шампионите, откако во драматично финале беа подобри од Кјелце.

Финалето беше исклучително неизвесно, победникот беше решен после пенали, а трагичар на мечот беше Алекс Душебаев.

Натпреварот во регуларниот тек заврши 28:28, а по продолженијата беше 32:32, па пеналите мораа да го решат победникот.

Во пенал серијата сите играчи на Барселона беа прецизни, единствениот кој промаши беше Алекс Душебаев, чии пенал во третата серија го одбрани Гонзало Перез де Варгас.

Треба да знаете
Последни објави