Search

Хајдук по девет посни години слави трофеј во Сплит

Хајдук после девет години пост освои пехар на хрватската фудбалска сцена откако во финалето од Купот со 3-1 ја совлада Риека на преполниот стадион „Пољуд“. Јани Атанасов остана на клупата за резерви кај Хајдук, а Дарко Велковски го одигра целиот меч за Риека.

Јосип Дрмиќ, кој летово многу извесно е дека ќе се пресели во Динамо Загреб донесе водство за Риека по 13 минути игра, но Феро во 24-та и Дарио Мелњак со два гола во 36-та и 56-та минута го режираа резултатаскиот пресврт за Хајдук.

 

Треба да знаете
Последни објави